Yorgan Ustası Ferhat Sarı: Meslekte Usta Yok, Hazır Çok « Amasya Yeşilırmak Gazetesi

25 Eylül 2022 - 23:31

Yorgan Ustası Ferhat Sarı: Meslekte Usta Yok, Hazır Çok

Son Güncelleme :

26 Ağustos 2022 - 6:16

Yorgan Ustası Ferhat Sarı: Meslekte Usta Yok, Hazır Çok

Amasya’da yorgancılık mesleği tarih oluyor. Yün yorganlar geleneğimizin vazgeçilmez parçası. Yorgancılık mesleği de geçmişte önem verilen geleneksel bir el sanatı.

Ancak yorgancılık mesleği de zamana yenik düşüyor. Fabrikalaşma elyaf kullanımı gibi nedenler yorgancılık mesleğinin kaybolmasına, unutulup gitmesine neden oluyor.

Kış aylarında sıcak tuttuğu ve sağlıklı olduğu için sıkça tercih edilen ve oldukça yoğun talep gören yün yorganı yapan usta sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Yorgancılık mesleği gün geçtikçe unutuluyor meslekte tarihe karışıyor.

Kentte faaliyet gösteren Tutku Yorgan işletmecisi Ferhat Sarı, Yün doğal bir klimadır. Yazları serin, kışları ise sıcak tutar ve terletmez. En sağlıklısı da yatağı, yorganı ve yastığı yünden yapmaktır.” dedi.

AMASYA’DA DA YORGANCILIK MESLEĞİNİ PEK YAPAN YOK TOPLASAN HEPSİ PARMAK SAYIMIZI GEÇMEZ

Çocuk yaştan itibaren 22 yıldır amca mesleği yorgancılığı yapan Sarı;”çocukluk yıllarımda amcamın yorgancılık yapması ve benimde elimin bu işe yatkın olması nedeni ile bu mesleğe girdim. Çıraklık yıllarım amcamın yanında geçti. Yorgan dikmeyi amcamdan öğrendim. Onun yanında çırak olarak işe başladım. Şu anda da kendi dükkanımda kendi işimi yapıyorum. İşimi severek yapıyorum. Eskiye zamana göre şimdilerde pek yün yorganlar talep görmüyor. Amasya’da da yorgancılık mesleğini pek yapan yok. Toplasan hepsi parmak sayımızı geçmez. Biz ilmek ilmek nakış nakış işliyoruz. Müşterilerimizin taleplerine göre tek kişilik yada çift kişilik nasıl arzu ederlerse beğenmiş olduğu nakışları motifliyiz. El işçiliğimizi konuşturuyoruz.  Mesleğimizi severek yapınca güzel işler ortaya çıkıyor. Mesleğimi seviyorum ve güzel işler çıkartıyoruz. İnsanların takdirine şahit oluyoruz. Memnun kalanlar oluyor ve biz de gururlanıyoruz.

Bazı müşterilerimiz yün yorganı tercih ediyor bazı müşterilerimiz de elyaf yorganları tercih ediyor. Bizler her iki kesime de hitap ediyoruz. Her iki yorganı da dikiyoruz. Müşterilerimizi geri çevirmemeye çalışıyoruz.

Bir yorganın yapımı 3 buçuk 4 saat sürüyor el işçiliğine ve desenine bağlı olarak. İyi yorgan yünün temiz olmasına bağlı ve pamuklu bez olması lazım. Pamuklu bez teri emer. Elyaf yorganlar da tercih ediliyor ama onu genelde mevsimsel kullanıyorlar. Bizler müşterilerimize elyaf yorganın vücudu sarmadığını. Elyafın kışın üşütüp yazın terlettiğini yün yorganın yerini hiçbir şey tutmadığı söylüyoruz tercihleri de onlara bırakıyoruz’ diye konuştu.

“YENİ YETİŞEN ELEMANIMIZ YOK 10 SENEYE YAKIN BU MESLEK BİTER”

Meslekte yetişen elaman bulamamaktan da dert yanan Sarı; ”Fabrikasyon ürünler hazır ürünlerin ortaya  elle yapılan yorgancılık gerilemeye başladı. Sentetik ürünler ön plana çıktı. Sentetik yorgan daha ucuz ve daha ulaşılabilir olduğu için çıkan reklamlarla birlikte insanlar onlara rağbet etti. Ama eskinin insanı da yün yorgandan vazgeçmiyor diyebilirim. İyi bir yorgan için malzeme ne kadar kaliteli olursa dikilip hazırlanışı da o kadar güzel ve uzun ömürlü olur.

Eğer bir ürün iyi yapıldıysa üzerinden zaman geçse de müşteri tarafından unutulmaz ve gün gelir o müşteri gelip bizi bulur yeniden yorgan siparişi verir.

Ama şuan mesleğimizin geleceği kapalı. Yeni yetişen elemanımız yok. Kalfa yok. 10 seneye yakın bu meslek biter. Bu bitik bir meslek. El sanatlarının şuan kıymeti bilinmiyor. Taleplerimiz yüksek ama el sanatı olduğundan dolayı yeni yetişen elemanımız yok. Hal böyle olunca da bu meslek yok olacak. Hakkımızdan hayırlısı diyoruz. Çok şükür nasibimiz geliyor. Boş kalmıyoruz. Belki nesil biter ama meslek ölmez.Eskiden her genç kızın çeyizlerinde bulunan renkli çeyizlik yorganlar ise eskisi kadar ilgi görmüyor. Günümüz şartlarının getirdiği yenilikler eski yorganları da rafa kaldırdı.Eskisi kadar olmasa da kimileri gelin olacak kızlarının çeyizlerine kimileri  evlenecek oğullarına yada evde kendileri kullanmak için yorgan diktirmeye geliyor. Elindeki eskiden kalma yün döşek yataklarını kullanmadığı için değerlendirmek isteyenlerde oluyor. Onlarda yorgana dönüştürüyorlar. Dükkanımızda hem el işçiliği yorganları hem de hazır yorganları satışa sunuyoruz’ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.