Ün: Türkiye’nin En Büyük Problemi Ekonomidir « Amasya Yeşilırmak Gazetesi

16 Ağustos 2022 - 17:22

Ün: Türkiye’nin En Büyük Problemi Ekonomidir

Son Güncelleme :

29 Temmuz 2022 - 0:00

Ün: Türkiye’nin En Büyük Problemi Ekonomidir

Gelecek Partisi Gelecek Türkiye’nin Gelecek Amasya’nın sloganıyla genel merkezden gelen heyet ile basın toplantısı düzenlediler. 

Gelecek Partisi Kültür ve Sanat Politikaları Başkanı Sema Silkin Ün toplantıda yapmış olduğu açıklamada ‘Türkiye’nin damarlarındaki kanın nasıl emildiğini anlatmamız gerekiyor’ dedi.

Türkiye’nin en büyük probleminin ekonomi olduğunu söyleyen Silkin Ün, ’Anadolu ziyaretlerimizi genel merkez yöneticilerimizle beraber yapıyoruz. Kulağı her zaman esnafında, çiftçisinde vatandaşın yanında olan bir siyasi parti olarak bugün Amasya’da toplanmış bulunuyoruz. Çözüm önerilerimizi güçlendirilmiş parlamenter sistem başta olmak üzere ilk olarak Gelecek Partisinin ortaya koyduğu sistem başta olmak üzere yargı reformundan yaşadığımız ekonomik buhrandan çıkış yoluyla alakalı ayda bir ortaya koyduğumuz belgelere varana kadar tüm konularda çalışan bir mutfağın ürettiği belgeleri kamuoyuyla paylaşmaya gayret ettik. Sahada gezerken bir konu üzerine eğilmemiz gerektiğini anladık. Birçok muhalefet partisi vatandaşlar bir yolsuzluk düzeni olduğu konusunda hem fikir. Türkiye’nin en büyük problemini sorduğumuzda bütün hanelerin mutfağına cebine düşen bir ateş var. Buna da ekonomi diyoruz. Gelecek partisi dışında bu konunun üzerine düşülmediğini görüyoruz. Evet ekonomik buhran ve yıkım içerisindeyiz. Türkiye iflasın eşiğine gelmiş bunların hepsi verilerle ortaya konula biliyor. Ama bu sanki kendiliğinden oluyor gibi de bir algı var. Bizler hem ziyaretlerimizde vatandaşlarımızla ve sivil toplumlarımızda anlamaya çalıştığımız şey yaşadığımız ekonomik buhranın kendiliğinden olmadığı dünyayla paralel yürümediğini görüyoruz. 1.’si cahil bir ekonomi yönetimi var. 2.’si de önü alınamayan vazgeçilemeyen bir yolsuzluk düzeni var. Bu ikisini ortadan kaldırma iradesine sahip olan bir siyasi parti olarak en fazla konuşma hakkına sahibiz diye düşünüyorum. Çünkü genel başkanımızın başbakanlığı döneminde ortaya koyduğu vizyon, şeffaflık, rantla mücadele etmek ve temiz siyaset anlayışını hakim kılmaktı. Tabi bunun bedelini ödedi. Ama kaldığı o hikayeyi kaldığı yerden devam ettirmek için Gelecek Partisini yine bu uğurda bedel ödeyen kurmaylarıyla beraber birlikte durdu” diye konuştu

“YOLSUZLUK VAR DEYİP GEÇİŞTİRMEYECEĞİZ”

Yolsuzluk düzenin vatandaşa anlatılması gerektiğini vurgulayan Silkin Ün açıklamasının devamında; “O kaynaklar o yolsuzluklara gitmese Türkiye bugün bu içinde bulunduğumuz krizi, iflası yaşar mıydı? Bunun cevabı net olarak hayırdır. Şimdi insanlar diye bilir ki 20 yıldır yok muydu? Sizlerde bu mevcut iktidar partisine oy vermediniz mi. Bizim kanaatimiz 20 yıldır bu yoktu. Ak Partinin ilk kuruluş yıllarında hakikaten bu konularda yolsuzluk meselesine yolsuzlukla mücadele için yola çıkmış partiydi. Ve bizim şahitliklerimizde böyle bir şey yoktu. Hakikaten hizmet etmek vizyonunu ortaya koymuştu. Yıllar geçtikçe bir yozlaşma söz konusu olmuştur. Bizlerin belki o konumlarda olmadığımız için çok fazla şahit olamamışızdır. İnsanlarında şöyle düşünceleri oldu. Bazen seçmenler nasıl oy verdiler diye soruyorlar. Bir şeylerle iktidar partisi mücadele etti. Vesayetlerle, medyanın, askerin vesayetleriyle mücadele ederken diğer meseleler çok göze gelmedi. Sayın Cumhurbaşkanı yanında güçlü insanlar ve kadrolar varken birçok vesayetle mücadele edebilme kudretine sahipti. Ne zaman ki o ehil kadrolar onun yanından ayrıldılar bir başına ve tamamen kendi sözünden çıkmayan bir kadroyla harekete başladı. Bu sefer vesayetlere teslim olmaya başladı. O zaman vatandaş o yolsuzluğu göremiyordu. Şimdi zaman geçtikçe şunu da anladı; burada bir şeyler var ama konduramıyorlar da. Sonra sorgulamaya başlıyorlar ve bu da son 5-6 yılların sorgulamasıdır. Şimdi biz o sorgulayan vatandaşa çok net bir şekilde belge ve delilleriyle tanıklıklarımızla bu yolsuzluk düzeninin nasıl kurulduğunu ve Türkiye’nin damarlarındaki kanın nasıl emildiğini anlatmamız gerekiyor. Biz siyasetçiler olarak bunu vatandaşa anlatmakla mükellefiz. Vatandaşımız bunu bilmezse başka motivasyonla oy verebilir. Ama burada vicdani sorgulama yaşatacak bir bilgilendirme yapmamız gerekiyor. Yolsuzluk var deyip geçiştirmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.