TERTİL « Amasya Yeşilırmak Gazetesi

25 Eylül 2022 - 23:21

TERTİL

Son Güncelleme :

12 Ağustos 2022 - 7:57

Amasya Yeşilırmak Gazetesi Yazarı

Hamza ALBAYRAK
TERTİL

Bir konuyu, olayı; güzel, düzgün, tertipli, kusursuz, açık ve anlaşılır bir şekilde hakkını vererek açıklamak ve anlatmaktır.

Hz. Kur’ânı Kerimi tertil üzere okumak; her harfi mahrecine, kelime, tertip ve manasının hakkını vererek, eda ve seda (alçak veya yüksek sesle) ile tecvit kurallarına uyarak, güzel, düzgün ve kusursuz bir şekilde ağır ağır ve tane tane tefekkür ederek okumaktır.

Tertil; Hz. Kur’anın, laf’zen ve manen mucize olduğunu bilerek, halle hâllenip, yaşayarak okumaktır.
Hz. Peygamberimiz (s.a.s); Kur’ân’ı tertil ile okumanın önemini; “(Kıyamet günü) Kur’ân okuyan kimseye şöyle denir: Oku, yüksel ve dünyada Kur’ân’ı tertil ile okuduğun gibi (şimdi de) tertil ile oku. Senin cennetteki derecen, mevkiin okuduğun ayetlerin sonuncusuna göredir.” (Ebu Dâvûd, Salât, 355) diye anlatmıştır.

Bu hadis-i şerif, hem Kur’ân’ı tertil üzere okumanın gerekliliğini hem de çok Kur’ân okumanın önemini ifade etmektedir.

“Kur’ân’ı güzel ve kolay bir şekilde okuyan kimse şerefli ve sadık yazıcı meleklerle beraberdir.” (Buharî,Tevhîd,52)

TERTİL; Hz. Kur’ân’da 2 Ayet-i Kerime de, “..Kur’ân-ı , SENİN kalbine iyice yerleştirmek için, ağır ağır ve parça parça indirdirdik…” (Furkan S.32.A) ve “…Kur’ân’ı tertil ile (tane tane hakkını vererek) oku.” (Müzzemmil S.4.A) geçmektedir.

Allah (cc), TERTİL’e riayet edenlerden razı olup, sayılarını artırsın inşallah.

Selâmun aleyküm

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.