TEKEŞ: Yanan Sadece Ormanlarımız Değildir « Amasya Yeşilırmak Gazetesi

26 Eylül 2022 - 00:59

TEKEŞ: Yanan Sadece Ormanlarımız Değildir

Son Güncelleme :

23 Ağustos 2006 - 0:00

TEKEŞ: Yanan Sadece Ormanlarımız Değildir


DYP Amasya İl Başkanı Bahadır TEKEŞ, son günlerde artan orman yangınları ile ilgili bir açıklama yaptı.


Bilinçsiz, sorumsuz, kötü niyetli insanların yaktığı ormanların bedelini tüm toplum olarak ödediklerini, ilgili Bakanlık ve siyasi iradeyi daha etkili ve caydırıcı tedbir almaya davet eden TEKEŞ; “Son günlerde artan orman yangınlarından büyük bir endişe ve üzüntü duyuyoruz.


Tabiatın binlerce yılda hayat verdiği değerlerimiz sadece birkaç saat içinde yok olmaktadır. Yok olan sadece ağaçlar ve ormanı yurt edinen canlılar değildir. Asıl yok olan suyumuzdur, ekmeğimizdir, alın terimizdir  ve hepsinden önemlisi geleceğimizdir.


Türkiye her yıl binlerce hektar ormanı yangınlara kurban vermektedir. Çıkan yangınların nedenleri hususunda güvenilir bilgiler olmamakla beraber, bir çoğunun “insan kaynaklı” olduğu bilinmektedir.


Bilinçsiz, sorumsuz ve hatta kötü niyetli insanların yaktığı ormanların bedelini bütün toplum olarak hepimiz öderiz, ödüyoruz.


Vatana, millete yapılacak en büyük ihanetlerden birisi de bize göre orman yakmaktır, tabiatı yok etmektir.


Beşikten mezara kadar ihtiyaç duyduğumuz bu doğal kaynakların yok olup gitmesine göz yumamayız. Bu bizim çocuklarımıza karşı ödevimiz, bir sorumluluğumuzdur.


Vatanımıza karşı en büyük sorumluluğumuz hiç şüphesiz birliğimizi, dirliğimizi, kardeşliğimizi daha iyi kılmaktır. Fakat şunu hiç kimse aklından çıkarmamalıdır; bu vatan ağacıyla, böceğiyle, çiçeğiyle, taşıyla, toprağıyla velhasıl her şeyiyle birlikte, bir bütün olarak anlam ve değer kazanır. Nasıl birliğimiz için savaşmaktan çekinmiyorsak, bu güzel ülkenin tabiatı için de savaşmasını bilmeliyiz.


Bütün vatandaşlarımızı, sivil toplum örgütlerimizi, belediyelerimizi topyekun mücadeleye ve sorumlu davranmaya çağırıyoruz. İlgili bakanlıklardan ve siyasi iradeden de yangına karşı savaşta daha etkili ve caydırıcı tedbirleri almalarını bekliyoruz” dedi.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.