SWAP NEDİR? « Amasya Yeşilırmak Gazetesi

26 Eylül 2022 - 00:56

SWAP NEDİR?

Son Güncelleme :

13 Ağustos 2022 - 8:00

Amasya Yeşilırmak Gazetesi Yazarı

Hamza ALBAYRAK
SWAP NEDİR?

Finansal olarak SWAP; piyasalarda yapılan (para takası) değiş tokuş işlemidir. Bu takasta; para, faiz oranı, varlık veya borç konu olabilir. Ekonomik gündemden düşmeyen swap işlemi, Türk Lirası’nın yabancı bir ülkenin kendi parası veya stokundaki döviz çeşidiyle karşılıklı değişiminin yapılmasıdır.

Swap sözleşmesi, sözleşme taraflarının finansal varlıklarını (nakit akışlarını) birbirleri ile değiştirmeleri üzerine kurulu, oldukça sık kullanılan bir risk yönetim aracıdır.

SWAPIta; parasının kredibilitesi (değeri) düşük olup, dövize ihtiyaç duyarak takas talebinde bulunan ülkeler, düşük faiz alır, karşı tarafa da daha yüksek faiz öderler. Yani parası değerli olan ülke daima daha karlıdır.

Swapın (Para, Varlık, Faiz, Borç – Sermaye ve Çapraz döviz ) olmak üzere 5 çeşidi vardır.

ilk para swapı 1982’de Dünya Bankası ile IBM arasında gerçekleşmiş olup, tüm swap çeşitlerinde 1980’li yıllardan sonra artış ve gelişme olmuştur. Faiz swaplarının çoğu ABD doları üzerinden yapılmakta olup, işlem hacmi en yaygın olanıdır.

Borç – sermaye swapında, borç veren ülkenin alacağına karşılık ilgili borçlu ülkenin bir kurum yada kurumlarının hisse senedinin verilmesi halidir. Çapraz döviz swapı, döviz ve faiz swapının birlikte kullanımı olup, farklı para ve sabit veya değişken faiz üzerinden ana borç ve faiz ödemek üzere yapılır.

SWAP sözleşmesi ihtiyaç kaynaklı olup; Fonlama maliyetlerini, kredi arbitrajı (ticareti) ile azaltır ve fonlama imkanı sağlar. Aktif ve Pasif varlıklar arasında etkin yönetimi kolaylaştırır. Farklı piyasalara erişim ve ucuz kredi kullanımı ile yeni kaynak sağlar. Vade farkları ticari sır ve risk paylaşımı imkanları verir.

Swap Sözleşmelerinin; Kredi, Faiz ve Kur risklerini tamamen yok etmemesi, Organize ve resmi piyasası ve sözleşme usul ve esasları standardının olmaması riski olup, YARA ve MERHEM ilişkisi gibi her zaman YARAYA MERHEM olan taraf karlı çıkar.

Merkez Bankası verilerine göre 11/08/2022 tarihi itibariyle Merkez Bankası’nın; (Çin, Katar, G.Korey Azerbaycan vb.) ülkelerle yaptığı SWAP Sözleşmeleriyle yaklaşık TOPLAM; 44.800 milyar dolar rezerv desteği olduğu bildirilmektedir.

Türkiye’nin 2022 yılı ilk çeyrekte dış borç STOKU ise; Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu Borç Stoku Yönetimi Raporlarına göre 451,2 milyar dolardır.

Selâmun aleyküm.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.