KPSS İddiaları İçin İkna Edici Bir Açıklama Yapılmalıdır « Amasya Yeşilırmak Gazetesi

16 Ağustos 2022 - 17:18

KPSS İddiaları İçin İkna Edici Bir Açıklama Yapılmalıdır

Son Güncelleme :

05 Ağustos 2022 - 9:11

KPSS İddiaları İçin İkna Edici Bir Açıklama Yapılmalıdır

Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Mustafa Ölgün yaptığı açıklamada şunları söyledi; Çeşitli sosyal medya mecralarında ve haberlerde, KPSS 2022 sorularının “Yediiklim Yayınları”na ait deneme sınavlarında yer aldığına dair iddialar ve bu iddiaları destekleyen örnekler yer almaktadır. Her ne kadar ÖSYM iddiaların asılsız olduğu yönünde bir paylaşım yapmışsa da iddiaların daha ciddi biçimde ele alınması gerekmektedir. Bu nedenle kamuoyunu ikna edici bir yöntem izlenmelidir.

Kaldı ki;

• Geçmiş yıllarda KPSS ve YGS’de yaşanan kopya skandalları ve söz konusu skandallar oldu.

• Yaşanan skandalların üstünün örtülmeye çalışılması,

• Kurum yöneticilerine siyasi iktidarın arka çıkması,

• Haklarını savunan öğrenciler ile çocuklarının ve öğrencilerinin emeğini, geleceğini savunan velilerin ve öğretmenlerin darp edilmesi, haklarında açılan davalardan cezalar alması,

• Bu süreçte kimsenin siyasi sorumluluk almaması ve getirilen her eleştirinin “Algı yaratılıyor, delil yok, siyasi istismar konusu yapılıyor!” denilerek susturulmak istenmesi, zihnimizde tazeliğini korurken, söz konusu iddialar herkesin aklında soru işaretleri oluşturmaktadır.

Özellikle belirtmek isteriz ki siyasi iktidarın normalleştirilmek istediği bir dönemde, bu ve benzeri iddialar, gençlerin ve öğrencilerimizin umutlarını ve yarına dair güvenlerini yok ediyor!

Her sınav için adaylardan yüksek tutarda paralar isteyen ÖSYM’nin ve geçmişteki skandallar sonrasında ÖSYM’nin yapısını değiştiren siyasi iktidarın asıl sorumluluğunun “böylesi iddiaların gündeme dahi gelmesini engellemek” olduğu unutulmamalıdır!

Benzer skandalları protesto ettiği, gençlerimizin emeğine ve geleceğine sahip çıktığı için üyeleri yargılanan ve cezalar alan bir sendika olarak, bu süreci yakından takip edeceğimiz bilinmelidir.

Bu kapsamda yaşanan skandalın ardındaki gerçeklerin tüm boyutlarıyla açıklanmasını, KPSS soru kitapçığının tamamının yayınlanmasını ve KPSS’ye giren gençlerimizin hak kaybı yaşamasının engellenmesini istiyoruz!

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.