Kırsal Alt Yapı Şurası Toplantısı « Amasya Yeşilırmak Gazetesi

25 Eylül 2022 - 23:37

Kırsal Alt Yapı Şurası Toplantısı

Son Güncelleme :

06 Eylül 2006 - 0:00

Kırsal Alt Yapı Şurası Toplantısı

İlimizin Kırsal Altyapı Stratejik Şura toplantısı, 5 Eylül 2006 Salı günü yapıldı.


 

Şura toplantısına, Vali M. Celalettin LEKESİZ, Vali Yardımcısı Ali MANTI, Özel İdare Genel Sekreteri Emin KARABIYIK ve diğer ilgili müdür ve personel katıldılar.

 

Amasya ili Stratejik Planlamasından Sorumlu Ali ARSLAN konuşmasında kırsal altyapının vizyonu, stratejik ve hedeflerini şöyle dile getirdi:

 

Altyapısını tamamlayarak kırsal alanları ile yerleşim birimlerinin ihtiyaçlarını karşılayan, kırsal-kentsel kesimleri arasındaki farklılıkların en aza indirilerek yaşam kalitesini yükseltmiş bir Amasya ili.

 

Tarımsal üretimin, verimlilik ve kalitenin artırılması için, sulanabilir alanların artırılmasını ve modern sulama tekniklerine (damlama, yağmurlama vb.) geçişi sağlayacak hizmetleri verilecektir.

 

2011 yılı sonuna kadar, Amasya ilindeki 24,834 hektar tarım arazisi DSİ imkanlarıyla ve 5,126 ha alan ise İ.Ö.İ. imkanlarıyla sulamaya kavuşturulacaktır.

 

2011 yılına kadar 3315 ha tarım alanında developman hizmetleri (sulama sistemlerinin tarla içine yayılması) yapılacaktır.

 

2011 yılı sonuna kadar, 6 adet hayvan içme suyu göleti projesi yapılarak meralarda toplam 4.320 hayvana içme suyu imkanı sağlanacaktır.

 

Yoldan kaynaklanabilecek kursların azaltılması için ihtiyaç duyulan yerlerde ulaşım standardı yüksek yeni yollar ile mevcut yolların standardı yükseltilerek ihtiyaç duyulan gerekli alt yapılar tamamlanacaktır.

 

2011 yılına kadar, Amasya il merkezi ve ilçelerdeki mevcut stabilize köy yollarının %4’ü 1. kat sathi asfalt kaplama yapılarak asfaltı olmayan köyün kalmaması sağlanacak ve mevcut asfalt yolların tümü 2. kat asfalt yapılarak yenilenecektir.

 

2011 yılına kadar, mevcut tüm stabilize yolların yıpranan stabilizeleri yenilenerel bu yolların kalite standardı yükseltilecektir.

 

5 yıl içerisinde Amasya genelinde 5 adet köprü projesi hayata geçirilerek ulaşım standardı yükseltilecektir.

 

Kırsal kesimdeki yaşam kalitesinin yükseltilmesini sağlamak amacıyla, kanalizasyon, doğal arıtma ve içme suyu sorunlarını gidermeye yönelik inşaat ve altyapı hizmetleri sunulacaktır.

 

2007 yılı sonuna kadar, ilde kanalizasyon sistemi bulunmayan köy kalmayacaktır.

 

İl merkezine ve ilçelere bağlı 10 köyde evsel atıkların çevreyi kirletmesini engellemeye yönelik doğal arıtma tesisleri kurulacaktır.

 

2011 yılına kadar, 67 köydeki içme ve kullanma suyu tesisinin ikmal ve yenilenmesi sağlanacaktır.

Tarımsal ve kırsal yaşam alanlarında doğal afet tehlikelerinden korunmak için, taşkın kontrolünün sağlanmasına dönük çalışmalar yapılacaktır.


 

Amasya merkez, Merzifon ve Hamamözü ilçeleri ortaya çıkabilecek taşkınlara karşı korunacak hale getirilecektir.

 

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.