İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Örnek Proje; Engelsiz Dimağlar « Amasya Yeşilırmak Gazetesi

16 Ağustos 2022 - 17:01

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Örnek Proje; Engelsiz Dimağlar

Son Güncelleme :

04 Mart 2022 - 0:00

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Örnek Proje; Engelsiz Dimağlar

Amasya İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Türkiye Sakatlar Derneği Amasya Şubesi ve Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şubesi ile birlikte Engelsiz Dimağlar adlı proje hayata geçirildi.

Hedef kitlesi gelecek nesiller olan Engelsiz Dimağlar projesi faaliyetleri ile engelli bireylerin ihtiyaçlarının farkında olunmasını ve öğrencilerde istendik davranışların empati yoluyla kazandırılmasını amaçlamaktadır.  Bu kapsamda her hafta farklı okullarda farklı yaş gurubundaki öğrencilerle bir araya gelinecek, yıl sonuna kadar faaliyetler hız kesmeden devam edecektir.

Projenin ikinci etkinliği olarak YHKB Zeynep Hatun Anaokulunda gerçekleştirilen faaliyete İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Coşkun, Türkiye Sakatlar Derneği Amasya Şubesi Başkanı Emine Hicin Arslan ve Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şubesi Başkanı Musa Demiryarar katıldı.

Minik öğrencilere engelli olmak kavramını, engellilerin yaşadıkları zorlukları, engelli bir bireye nasıl davranmamız gerektiği, engelli bireylerin kullandıkları araç gereçler konusunda bilgi veren Emine Hicin Arslan ve Musa Demiryarar öğrencilerden gelen soruları da yanıtladı.

Bir ülkenin gelişmişlik düzeyinin belirlenmesinde en önemli ölçütlerden bir tanesi de o ülkedeki engelli bireylerin yaşam standartlarının hangi düzeyde olduğudur.

Engelliler, yaşadıkları toplumda birçok olumsuz tutum ve davranışla karşılaşabilmekte, ülkelerin gelişmişlik düzeyleri farklılıklar gösterse de toplumların engellilere karşı tutum ve davranışları benzerlikler göstermektedir. Ekonomik ve sosyal yapı bozuklukları, bilgi eksikliği ve yetersizliği, duyarsızlık, yanlış yaklaşımlar, olumsuz tutum ve davranışlar, fiziksel çevre şartlarının yetersizliği engelli bireylerin sıklıkla karşılaştığı durumlardır. Engelli bireylerin yaşam standartlarının artırılması, toplumsallaşması ve üretken bir birey hâline getirilmesiyle gerçekleşir. Engelli bireylerin toplumun bir üyesi olarak toplumdan soyutlanmadan daimi sosyal yardımlarla temel ihtiyaçlarının giderilmesinin ötesinde kendisiyle barışık yaşamayı azami ölçüde devam ettirebilmesi için gerekli önlemler alınmalıdır.

Dünya nüfusunun %15’i, ülkemiz nüfusunun %13 ü engellidir. Bu oran 1.559.222 kişi demektir. Ama bu sayılar birer rakamı değil hayatları temsil etmektedir. Bugünün her sağlıklı bireyi yarının engelli adayıdır. Bu proje etrafımızda olan fakat kimi zaman görmediğimiz kimi zaman da görmezden geldiğimiz engelli bireyleri fark etmeyi ve onların ihtiyaçlarının farkında olmayı sağlayacaktır.

Bu projeyle; öğrencilerin engelli bireyler ile bir araya gelerek onların yaşadığı zorlukları kendilerinden dinlemelerini sağlamak ve engelli bireylerin yaşadıkları zorluklar konusunda farkındalık oluşturarak empati yeteneklerini geliştirmeyi hedeflenmekte.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.