Durmadan Çalışmaya Devam Edeceğiz « Amasya Yeşilırmak Gazetesi

16 Ağustos 2022 - 17:27

Durmadan Çalışmaya Devam Edeceğiz

Son Güncelleme :

03 Ağustos 2022 - 9:14

Durmadan Çalışmaya Devam Edeceğiz

AK Parti Amasya Millet Vekili Levent Karahocagil, TBMM’de basın açıklamasında bulundu.

Bizler hem tarihi okur hem de tarihi yazarız diyen Vekil Karahocagil açıklamasında;”Sözlerime Türkiye’nin diplomasi zaferi ile başlamak istiyorum. Tahıl koridorunun oluşturulmasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yoğun gayretleri ile Türkiye’nin küresel anlamda ne kadar önemli ve etkin bir aktör olduğunu dünyaya ispatlamış durumdayız.

Bilindiği üzere Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş 24 Şubat’tan itibaren devam etmektedir. Bu savaş insani, vicdani krizin yanı sıra küresel olarak ta tüm dünyayı olumsuz anlamda etkilemiş, savaş sebebiyle geniş çaplı olarak gıda sorununu da beraberinde getirmiştir.

Devam eden sıcak savaş ve bu savaştan kaynaklanan güvenlik önlemleri nedeniyle gıda ürünlerinin uluslararası pazara ulaştırılmasında sorunlar yaşanmasına sebep olmuştur.

Başta da söylediğim gibi, küresel anlamda dünyayı etkileyen gıda sorunun çözümü için savaşın tarafları olan Rusya ve Ukrayna’nın ikna edilmesi, limanlarda bekletilen tahılların bir koridor oluşturularak uluslararası pazara ulaştırılması gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Bu durumdan hareketle ve savaşın başladığı ilk günden itibaren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, ortaya koyduğu kolaylaştırıcı, yapıcı ve denge unsuru olma yolunda izlediği yol ile sadece bölgesel anlamda değil dünya gündemini etkileyen birçok alanda önemli adımlar atmıştır.

 Bunlardan biri de tahıl koridorunun oluşturulmasıdır. Bu gaye ile yoğun bir diplomasi trafiği gerçekleştiren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın uzun süredir beklediği “Tahıl Koridoru” için Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya ve Ukrayna temsilcileri ile Dolmabahçe’de bir araya gelmiş, küresel krizin çözümünde arabuluculuk rolünü üstlenmiştir.

Yapılan görüşmeler neticesinde tahıl ürünlerinin Ukrayna limanlarından sevkiyatına ilişkin, Cumhurbaşkanımız himayelerinde ve önderliğinde, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında Tahıl Sevkiyatı Antlaşması imzalanmıştır.

Bu anlaşmanın önemi tüm dünya için gıda krizi olarak bilinen ve bir tehdit haline gelen tahıl sorununun çözümü için atılmış somut bir adımdır.

27.07.2022 tarihinde Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, tahıl ürünlerinin emniyetli olarak sevki için oluşturulan Müşterek Koordinasyon Merkezi’ni açmıştır.

Bugün de tahıl sevkiyatı anlaşması kapsamında ilk gemi Ukrayna’dan hareket etmiş ve İstanbul üzerinden Lübna’na geçecektir.

Tahıl gemilerinin, Karadeniz üzerinden uluslararası pazarlara ulaştırılabilmesi için önce İstanbul’a gelecek, buradan da tüm dünyaya dağılacak yani anlaşmanın kontrol merkezi Türkiye olacaktır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın önderliğinde Türkiye’nin göstermiş olduğu küresel liderlik ve diplomasi zaferi gerek anlaşmanın tarafları gerekse uluslararası kamuoyu tarafından takdir ile karşılanmış, imzalanan anlaşma tarihte yerini almıştır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye, küresel alanda bir arabulucu ve diplomasi merkezi olduğunu bir kez daha dünyaya göstermiş ve çözüm odaklı yaklaşımı ile ispatlamıştır.

Ancak bizler savaşın son bulması, daha fazla sivil halkın kanı akmaması için diplomasi yolları ile çözüm üretmeye çalışırken, ABD, Ukrayna’ya 270 milyon dolarlık ek silah yardımı yapacağını söylüyor.

Amaçları ortada; örnekleri de yanı başımızdaki komşularımız. Dünyayı kaosa sürükleyip, küçük devletleri iyice zayıflatmak ve üzerlerinde hegemonyalarını kurup, tek güç olarak dünya ülkelerini kendine bağımlı hale getirmek. Yoksa ne işleri var o kıtadan bu kıtaya müdahale ediyorlar. Güya her ikisi de NATO ülkesi olan Yunanistan ve ABD konusuna da değinelim.

Yunanistan, ABD’den silah ve askeri teçhizat almaya devam ediyor. Hemen yanı başımızdaki komşumuz Yunanistan’ın uzattığımız eli tutması gerekirken, bizimle iyi ilişkiler içerisinde olması yönünde çabalarımıza karşılık vermesi gerekirken arkasına ABD’yi aldığını zannedip oyunlarına alet oluyor.

Unutulmamalıdır ki bizler hem tarihi okur hem de tarihi yazarız. Tıpkı ceddimiz, çağ kapatıp, çağ açan Fatih Sultan Mehmet gibi tarihe yön veririz. AK Parti hükümeti olarak her türlü oyununun farkındayız ve asla buna müsaade etmeyeceğiz’ifadelerini kullandı.

“HÜKÜMETİMİZİN BAŞARILARI ASLA RASTLANTI DEĞİLDİR”

Tahıl koridorunun oluşturulmasında Türkiye’nin küresel anlamda ne kadar önemli bir aktör olduğunu ispatladığını ifade eden Vekil Karahocagil;”Yine Tahıl Koridoru Anlaşması konusuna geri dönüş yaparsak, Cumhurbaşkanımızın dediği gibi “Tüm dünyayı uzun süredir meşgul eden küresel gıda krizinin çözümünde büyük rol oynayacak bir girişime vesile olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.” Doğal olarak tüm dünya, anlaşmanın mimarı olan Sayın Erdoğan nezdinden Türkiye sayesinde ununu, ekmeğini yapabilecek, aşını yiyebilecek.

İnsanlığa özellikle milletine hizmet etmekten başka bir gayesi olmayan hükümetimizin başarıları asla rastlantı değildir.

Hepsi bilgi, bilgiyi yorumlama, öngörü, planlama ve hayata geçirme noktasında karşılaştığı her türlü zorlukları göğüsleyerek doğru bildiğinden şaşmadan, emin adımlar ile ilerlemekle olmaktadır.

Hükümetimiz öncesindeki Türkiye için böyle uluslararası platformlarda gerçekleşen bir başarı ancak bir masal olarak siyasetçilerin hayallerini süslerdi, ama tüm dünyayı tehdit eden küresel gıda krizinin çözümünde büyük rol oynayan Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde hayalleri gerçeğe çeviren bir hükümet olduğumuzu bir kez daha ispatlamış olduk. Başarı ivmemizi hep yükselteceğiz inşallah.

Bu anlamda dünya lideri vasıflarına sahip, vizyon ve misyonu ile ufkumuzu açan, genişleten Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür etmeyi kendime bir borç biliyor ve onun yolunda ilerlemekten ne kadar gurur duyduğumu bir kez daha burada dile getirmek istiyorum.

Bahsetmek istediğim diğer bir konu ise hükümetimiz döneminde yüksek öğretimde yaptığımız reform niteliğindeki işler ve alınan kararlardır.

 Türkiye, devlet eliyle verilen en kapsamlı yükseköğrenim yurdu, öğrenim kredisi ve öğrenci bursu sistemine sahip bir ülkedir.

Bu yıl 750 bine yakın gencimiz yurt imkânından faydalandırılmış, 520 binden fazla gencimiz burs ve 881 binden fazla gencimiz öğrenim kredisi alarak eğitim-öğrenimine devam etmiştir.

Hükümetimiz göreve ilk geldiğinde öğrencilere verilen 45 liralık bursu, geçtiğimiz 20 yılda 14 katına çıkardık. Şimdi ise lisans öğrencilerimize 850 lira, yüksek lisans öğrencilerimize 1700 lira, doktorada öğrencilerimize 2550 lira kredi veya burs verilmektedir. Tabi ki bu rakamlar önümüzdeki yılbaşında tekrar revize edilecek ve yükselecektir.

 Öğrenim kredisi ise almak isteyen ve başvuran her öğrencimize verilmektedir. Öğrencilerimiz tarafından alınan kredilerin geri ödemeleri mezuniyetten 2 yıl sonra, şayet bu süre içerisinde sigorta girişi olan bir işe başlayamamışlarsa, elektronik devlet sistemi üzerinde ödemeyi erteleyebilmektedirler’diye konuştu.

“TATİLİM DAHA ÖNCE GELİR” DİYORSAN KALK O KOLTUKTAN, ÖNCELİĞİ HALKI OLANLARA VER”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da serzenişte bulunan Vekil Karahocagil;”Sayın Kılıçdaroğlu’nun utanmadan, sıkılmadan bol kepçe salladığı yalan ifadelerindeki gibi bugüne kadar kredi ödemelerinin yıllık güncellemesi faiz oranı üzerinden değil, yurt içi üretici fiyat endeksi (ÜFE) farkına göre yapılmaktaydı.

Ancak son dönemde enflasyonun yükselmesi, öğrenim kredisi güncellemelerinde beklenmedik rakamların ortaya çıkmasına neden oldu. Bunun içinde Sayın Cumhurbaşkanımız hemen önlemler aldı ve kabine toplantısı sonrası halkımız ile alınan kararları paylaştı.

Kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılması yönünde inşallah tatil sonrası meclis, üzerine düşeni yapacak ve kararın kanunlaşması yönünde gerekli adımları atacağız.

 “Kolaylaştırın, zorlaştırmayın” diyen bir peygamberin ümmeti olma bilinciyle AK Parti hükümeti asla gençlerimizi zor durumda bırakmaz.

 Bu uygulamadan halen kredi geri ödemesi yapan tüm gençlerimiz yararlanacaktır. Böylelikle kredi geri ödemelerinde toplamda 26 milyar liranın üzerinde bir yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış olduk.

 Önümüzdeki yıldan itibaren kredi ödemesi başlayacak öğrencilerimiz de artık sadece aldıkları kredi rakamı kadar sorumlu olacaklar.

Sözlerime son verirken “Aile babasıyım” deyip tatilinden fedakârlık yapamayan, halkının en zor anında yanlarında olmak yerine ailesini kendine koruma kalkanı yapıp, görevi başında olanları da şov yapmakla itham eden, yılda sadece 20 gün tatili kendine hakmış gibi savunan şahsına münhasır zat;

Selden etkilen hane sahipleri de aile babası değil miydi? Senin o aile babalarından farkın nedir? O koltuğa oturma sebebini ve verdiğin sözleri hatırla! Ama yapamıyor, “tatilim daha önce gelir” diyorsan kalk o koltuktan, önceliği halkı olanlara ver.

AK Parti olarak dün ve bugün olduğu gibi, yarın da ülkemiz için durmadan çalışmaya, üretmeye, her bir vatandaşımızın refah düzeyini yükseltmek adına adil bir şekilde hizmet sunmaya devam edeceğiz’şeklinde konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.