Boraboy Gölüne Ayrı Bir Önem Veriyoruz « Amasya Yeşilırmak Gazetesi

26 Eylül 2022 - 00:04

Boraboy Gölüne Ayrı Bir Önem Veriyoruz

Son Güncelleme :

08 Ağustos 2022 - 9:16

Boraboy Gölüne Ayrı Bir Önem Veriyoruz

Önemli doğa harikası, yerli ve yabancı birçok turistin uğrak noktalarından birisi olan Boraboy Gölü çevresinde biten çalışmalar yerinde incelendi.

Vali Mustafa, İlimizin doğa harikalarından olan Boraboy Gölünün çevresinde yapılan düzenlemeler ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Programa ayrıca Taşova Kaymakamı Ahmet Gökcecik, Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk, AK Parti İl Başkanı Ekrem Toto, İl Genel Meclis Başkanı Zeki Erarslan ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Erdin Acar, siyasi partilerin temsilcileri, kurum müdürleri ve basın mensupları katıldı.

Amasya’mızın önemli doğa harikası, yerli ve yabancı birçok turistin uğrak noktalarından birisi olan Boraboy Gölü ve Tabiat Parkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Mustafa Masatlı konuşmasında: “Amasya binlerce yıllık tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Anadolu coğrafyasının kadim şehirlerinden biridir. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı Medeniyetinden kalan sayısız tarihi eseri barındıran Amasya, Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından da ‘Marka Kent’ ilan edilmiştir.

Harşena Kalesinin UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici listesine alınması, bu şehrin önemini bir kez daha gün yüzüne çıkarmıştır. Bizde bu bilinçle hem geçmiş medeniyetlerin mirasına sahip çıkmak, hem de Amasya’nın turizm potansiyelini en üst seviyede kullanmak adına çeşitli çalışmalar yapmaktayız.

Bu çalışmaların en önemlilerinden biri Harşena Kalesinin UNESCO Dünya Kültür Mirası Asıl Listesine alınmasıdır. Bu konudaki çalışmalarımız, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın rehberliğinde, Amasya Belediyemiz ile uyum içerisinde hızla devam etmektedir.

Bu kapsamda Alan Başkanlığımız kurulmuş ve Alan Yönetim Planı ile UNESCO dosyasını hazırlamak üzere, alanında uzman bir danışmanlık firması ile sözleşme imzalanmıştır. Sürecin bir parçası olan Çalıştaylar da, Valiliğimizin koordinesinde süratle tamamlanmıştır.

Ayrıca Saraydüzü Kışlasının Halk Kütüphanesine dönüşümü, açılışını yaptığımız Geleneksel Türk El Sanatları Merkezi, Anonim Türbe Restorasyonu, Turizm Danışma Ofisi ve Tabela Çalışmaları, Discover Amasya Mobil Uygulaması ve Harşena Kalesi’nin siluetini vurgulayan ışıklandırmaların bakım ve onarımı da bu çalışmalarımızın birkaçıdır.

Bunlarla birlikte İmam Hatip Lisesi kavşağında yer alan 1700 yıllık mozaik de, Valiliğimizin finansmanıyla Amasya Müzesine taşınmış ve ziyarete açılması için son aşamaya gelinmiştir.

Yine Hazeranlar Konağı Restorasyonu için de çalışmalar başlamış olup, Merzifon’da bulunan Kızlar Mektebinin restorasyonu için de proje ödeneği geçtiğimiz günlerde ilimize gelmiştir.

Ayrıca Sultan Bayezid Külliyesinde yer alan eski halk kütüphanesi binasının, Yazma Eserler Kütüphanesine dönüşümü için ihaleye çıkılmıştır. Bu süreçte Sofular Mahallesindeki tarihi doku turizme kazandırılmış ve İlimizin muhtelif yerlerinde bulunan 11 tarihi çeşmeyi ihya etmek için, Özel İdaremiz tarafından gerekli hazırlıklar yapılmıştır.

Amasya’nın tarihi ve kültürel değerleri için yaptığımız bu çalışmaların yanı sıra, doğa turizminde de ön plana çıkmak için, İlimizin önemli doğal değerlerinden olan Boraboy Gölüne ayrı bir önem gösteriyoruz.

Bu kapsamda ilk aşamada, Valiliğimizin koordinesinde Taşova Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından hazırlanan “Boraboy Gölü Rekreasyonel Gelişim Projesi” Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilmiştir. Bu proje çerçevesinde,

– Kır lokantası çevresinin peyzaj düzenlemesi işi,

– Kır lokantası önünde yer alan kısma çelik konstrüksiyon malzeme ile iskele teras yapım işi,

– Kır lokantası dış duvarlarına ve bahçe duvarlarına kayrak döşemesi işi yapılmıştır.

Yapılan bu çalışmaların toplam maliyeti ise 1.3 Milyon TL’dir. Bu tutarın 688 bin TL’si OKA, kalan 675 bin TL’si ise İl Özel İdaremiz tarafından karşılanmıştır.

2020 yılında ise OKA Mali destek Programı Çerçevesinde Taşova Köylere Hizmet Götürme Birliğince yeni bir proje hazırlanmıştır.

OKA tarafından kabul gören bu proje kapsamında;

– Göl çevresi piknik alanlarında 5 Adet Ahşap Çeşme yapılması ve montaj işi,

– Göl çevresinde çeşitli bitki ve ağaç dikim işleri,

– 2 adet Yağmur Barınağı Yapılması işi,

– 2 adet çelik konstrüksiyondan imal edilen seyir terası yapım işi,

– Seyir terasına giden patika yolun güzergâhının belirlenerek, bu yolda ahşap korkuluk yapılması işi,

– Restoran çevresi istinat duvarlarına ahşaptan klasik kafes yapılması işi,

– 2 adet çim amfi yapılması işi bitirilmiştir.

Bu çalışmaların maliyeti ise yaklaşık 1.4 milyon TL’dir. Bu tutarın da 780 bin TL’si OKA, 608 bin TL’si ise İl Özel İdaresi tarafından karşılanmıştır.

OKA ve İl Özel İdaresi finansmanıyla yapılan çalışmaların yanı sıra, Amasya Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünce de, Boraboy Gölü Tabiat Parkında çeşitli çalışmalar yapılmıştır.

Bu çalışmalar kapsamında son 2 yılda,

– 700 Metre Ahşap Korkuluk,

– 102 adet Ahşap Piknik masası,

– 20 Adet Ahşap Çöp kovası,

– 15 metre Ahşap Basamak yapımı,

– Kır evi,  idari bina ve ziyaretçi merkezinin tadilatı tamamlanmıştır. Bu çalışmaların toplam maliyeti ise 760 bin TL’dir.

Sizlerin de gördüğü gibi yapılan tüm bu çalışmalarla birlikte Boraboy Gölü Tabiat Parkının çehresi daha da güzelleşmiş, halkımızın yanı sıra yerli ve yabancı misafirlerimizin rahatça vakit geçirebileceği bir ortam oluşturulmuştur.

Birazdan sizlerle bu çalışmaları yerinde gezerek, değerlendirme fırsatı bulacağız. Ben bu çalışmaların başta Taşova’mız olmak üzere, Amasya’mız ve Ülkemiz turizmine hayırlı olmasını temenni ediyor, son 20 yılda Ülkemizin her alanda geçirdiği büyük gelişim ve dönüşümde, bizlere liderlik eden ve vizyon çizen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN Beyefendiye şükranlarımı sunuyorum.

Buradan ayrıca bu çalışmalarda emeği geçen Milletvekillerimize, İl Genel Meclisimize, İlçe Kaymakamlığımıza, İl Özel İdaremize, OKA’ya ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğümüze de teşekkür ediyorum.”

Vali Masatlı’nın açıklamalarının ardından yapılan düzenlemelerle ilgili sorular cevaplandırılarak, Boraboy Gölü çevresinde biten çalışmalar incelendi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.