Ayçiçekleri Hasat İçin Gün Sayıyor « Amasya Yeşilırmak Gazetesi

16 Ağustos 2022 - 17:24

Ayçiçekleri Hasat İçin Gün Sayıyor

Son Güncelleme :

03 Ağustos 2022 - 9:23

Ayçiçekleri Hasat İçin Gün Sayıyor

Vali Masatlı: Toplam tutarı yaklaşık 6.4 milyon TL olan projedeki devlet katkısı yaklaşık 4.8 milyon TL olup, proje ile 3200 üreticimize tohum desteği sağlanmıştır.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Amasya İl Özel İdaresi İşbirliği ile “Nadas ve Kuru Tarım Arazilerinin Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında teslimi gerçekleştirilen ve üreticilerin arazilerine ektiği ayçiçeği tohumlarının gelişimleri yerinde incelendi.

İncelemeye; Vali Mustafa Masatlı, İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin, Amasya İl Özel İdare Genel Sekreteri Erdin Acar, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleri ve basın mensupları katıldı.

Vali Masatlı burada yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Amasya bulunduğu coğrafya itibariyle tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yoğun olarak yapıldığı ve tarımsal hasılası ülke ortalamasının üzerinde olan bir ilimizdir. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğindeki hükümetlerimizin son 19 yılda tarım ve hayvancılık alanında yaptığı sayısız destek ve teşvikten Amasya da payını almıştır.

Devletimizin desteklerinin yanı sıra bizde tarımsal verimi arttırmak ve ürün çeşitliliği sağlamak adına çok sayıda üründe fide, fidan ve tohum desteği sağlamaktayız.

Bu kapsamda geçtiğimiz yıl toplam tutarı yaklaşık 2.4 milyon TL olan proje ile 55 bin dekar alanda ekilmek üzere, Ayçiçeği tohumlarını üreticilerimize teslim etmiştik.

Bu yıl ise Yağlık Ayçiçeği Yetiştiriciliği Projesi ile mevcut ayçiçeği ekim alanlarına 80 bin dekar ilave ettik. Sizlerin de gördüğü gibi ekimi yapılan ayçiçekleri büyüdü ve gelişti.

Üreticilerimizde bu projeden oldukça memnun kaldılar. Çiftçilerimizden bu konuda çok olumlu geri dönüşler alıyoruz.

Bu ürünler, Ülkemizin ihtiyaçları ve yemeklik yağ sektöründeki hâkimiyeti göz önünde alındığında Amasya ekonomisine ve üreticisine önemli katkılar sağlayacaktır.

Toplam tutarı yaklaşık 6.4 milyon TL olan bu projedeki devlet katkısı yaklaşık 4.8 milyon TL olup, proje ile 3200 üreticimize tohum desteği sağlanmıştır.

Sizlerin de gördüğü gibi ekonomik getirisinin yanı sıra ayçiçeği tarlaları görselliğiyle Amasya’mıza da ayrı bir renk ve güzellik katmıştır” dedi.

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Vali Mustafa Masatlı bol ve bereketli bir hasat temennilerinde bulundu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.