Anne Adaylarına Uzmanından Tavsiye « Amasya Yeşilırmak Gazetesi

25 Eylül 2022 - 23:02

Anne Adaylarına Uzmanından Tavsiye

Son Güncelleme :

13 Ağustos 2022 - 7:45

Anne Adaylarına Uzmanından Tavsiye

Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Osman Fadıl Kara, hamilelikte kontrol altına alınmayan yüksek tansiyonun bebeğin gelişimini olumsuz etkilemesi hakkında bilgi verdi.

Hamilelerin normal bir kişiden daha fazla riskli bir durum olduğunu belirten Doğum Uzmanı Prof. Dr. Kara; anne adaylarına şu bilgilendirmelerde bulundu;”Hamilelik döneminde ortaya çıkan yüksek tansiyon, normal bir kişiden daha fazla riskli bir durumu oluşturur. Bu nedenle hamilelik sırasında anne adayının kan basıncının sürekli takip edilmesi, olası komplikasyonları önlemek adına önemlidir.

Hamilelik dönemi bir kadının yaşadığı en özel zamanlardan biridir.  Ne kadar karmaşık bir süreç olsa da, anne adayını 9 aylık büyüleyici bir süreç bekler. Bu süreç içerisinde güzel deneyimlerin yanı sıra, anne adayını ve bebeği etkileyen sağlık problemleri de ortaya çıkabilir. Yüksek tansiyonda, hamilelik sürecinde yaşandığında oldukça tehlikeli hale gelebiliyor.

Hamilelik döneminde anneleri korkutan durum; Yüksek tansiyon

Hamilelik öncesi yüksek tansiyon sorunu yaşamayan anne adayları, hamilelikle birlikte bu hastalığı geliştirebilir. Bu tür yüksek tansiyon genelde doğumdan sonra kaybolma eğilimi gösterir. Fakat anne tedavi edilmezse, hem bebeğini hem de kendisini riske eder.

Hamilelik döneminde bebeğin büyümesi için gerekli olan oksijen anne tarafından sağlanır. Yüksek tansiyonda plasentaya yetersiz kan akımına sebep olabileceği için tehlikeli durumlar meydana getirebilir. Bebek, ihtiyacı olan oksijen ve besini alamadığı için bu durum bebeğin büyümesini yavaşlatabilir. Bu yüzden doktorlar hamilelik sırasında kan basıncını yakından izlerler.

YÜKSEK TANSİYON YAN ETKİLERİ BERABERİNDE GETİRİYOR

Hamilelik döneminde yaşanan yüksek tansiyon süreci olumsuz etkileyecek birçok etkiye neden olabiliyor. Bunlar;

Bebekte gelişme geriliği durumunun ortaya çıkması,

Ani bebek ölümü,

Plasentanın yerinden erken ayrılması sonucu oluşan durum ve buna bağlı olarak gelişen kanama nedeniyle anne ve bebeğin ciddi risk altında girmesi,

Şuur kaybı ve istem dışı kasılmalarla karakterize gebelik toksemisi (eklampsi) denen ciddi bir tablonun oluşması,

Erken doğum veya sezaryen doğum olasılığının artması,

Annede beyin kanaması, akciğer ödemi, karaciğerin yırtılması gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

“HAMİLELİK ZEHİRLENMESİ” ANNE ADAYLARINI KORKUTUYOR

Hamilelik döneminde yaşanan yüksek tansiyonun anne adaylarını korkutma nedenlerinden biride preeklampsi. Hamilelik zehirlenmesi olarak bilinen preeklampsi, anne-bebek ölümleriyle sonuçlanabiliyor. Bu nedenle düzenli olarak kan basıncının kontrol edilmesi büyük önem taşıyor. Preeklampsi çoğunlukla hamileliğin 20. haftasından sonra ikinci üç ay ya da üçüncü üç ayda ortaya çıkar. Ayrıca rahatsızlık hafiften şiddetliye değişim gösterebilir.

HAMİLELİKTE YÜKSEK TANSİYONA NEDEN OLAN DURUMLAR NELERDİR?

Genetik faktörler,

• Çok fazla tuz tüketmek,

• Bağışıklık sisteminin zayıf olması,

• Yetersiz beslenme,

• Diyabet,

• Çoğul gebelik,

• Annenin yaşının 20’den küçük 40’dan büyük olması,

• Obezite,

• Kansızlık,

• Molar gebelik,

• Kronik böbrek hastalığı.

HANGİ ANNE ADAYLARI RİSK GRUBU ALTINDA YER ALIYOR?

Hamilelikten önce hipertansiyon öyküsü olanlar,

İlk hamileliği olanlar,

Önceki hamileliğinde preeklampsi öyküsü olanlar,

35 yaş üstü hamileler,

Çoğul hamilelik yaşayanlar,

Fazla kilolu olanlar,

Diyabet ya da böbrek hastalığı nedeniyle idrardan protein kaybedenler risk grubu altında yer alıyor.

TEDAVİ İLE KONTROL ALTINA ALMAK MÜMKÜN MÜ?

Genellikle hamileliğin ikinci yarısında ortaya çıkan yüksek tansiyon için en uygun tedavi yöntemlerinden birisi istirahat. Anne adayı bol bol istirahat ederek kan basıncının düşmesine yardımcı olabilir. Kan basıncı müdahale gerektirecek kadar yükselmiyorsa, doğuma kadar herhangi bir işlemin yapılması gerekmez. Ancak istirahatin yetersiz kaldığı durumlarda doktor kontrolünde ilaç tedavisi uygulanabilir’ diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.